DŘEVOSTAVBY: ANO či NE?

Příznivci (či stavitelé) zděných domů často tvrdí, že dřevo se k výstavbě rodinných domů nehodí, a na dřevostavby hledí skrz prsty. Používají při tom řadu argumentů, které jsou zkreslené a zavádějící. Při bližším zkoumání je možné tyto argumenty nejen vyvrátit, ale lze je dokonce využít ke zdůraznění výhod dřevostaveb. Na této stránce se snažíme ty nejčastější mýty odhalit a přispět tak ke zbourání bariéry předsudků vůči dřevostavbám. Po odstranění nánosu pomluv a předpojatých názorů se jasně ukáže, že dřevo je stavebním materiálem budoucnosti. 

DŘEVOSTAVBY prý nejsou dostatečně reprezentativní. A nehodí se pro luxusní bydlení…
Opak je pravdou. Jde v zásadě pouze o to být ochoten „vystoupit z řady“, jde o to nejít s davem „cihelmilovníků“ případně „betonmilovníků“. Jako příklad si uveďme sídlo firmy Kloboucká Lesní, které získalo Hlavní cenu soutěže Grand Prix Architektů za rok 2023. Rámová konstrukce této budovy je vyrobena z BSH (vrstvených) dřevěných hranolů.
No, a co se týče pohledu na luxusní bydlení, například v USA, kde dřevo již po mnoho desetiletí patří mezi tradiční stavební materiály, dřevostavbám věří i hvězdné celebrity a slavné osobnosti. Namátkou jmenujme například tyto: Leonardo DiCaprio, Scarlett Johanssonová, případně Bill Gates a Jeff Bezos.

POZOR! DŘEVO HOŘÍ!
Tento argument aspiruje na titul ve fiktivní soutěži „Objev tisíciletí“. Ale teď už vážně. Statické vlastnosti dřeva se působením ohně zhoršují daleko pomaleji než statické vlastnosti např. betonových pilířů nebo ocelových nosníků. Jak to? Dřevo obsahuje až 15 % vody, která se v případě požáru musí nejprve přeměnit v páru (u dřeva o váze 1 tuny je to 150 kg vody). Kromě toho ohořelá vrstva dřeva obsahující uhlík působí jako určitá forma ochranného pláště proti ohni. A u montovaných domů (např. sendvičových dřevostaveb) je zase nosná dřevěná konstrukce opláštěna nehořlavými materiály. Proto dřevostavby doporučujeme. (Přečtěte si, jak dopadla zkušební dřevostavba po úmyslně založeném požáru.)

TVRZENÍ: DŘEVO MÁ MALOU ŽIVOTNOST
Důkazy proti tomuto tvrzení najdeme v každém historickém městě nebo vesnici. Některé roubené nebo srubové domy v České republice pocházejí z konce 15. století a jsou stále ve výborném stavu. V naší zemi jsou také pojmem tzv. Finské domky (ve skutečnosti se jedná původně o švédský projekt). Většina těchto dřevěných domků už stojí a funguje cca 60 let. Také slavné italské město Benátky je důkazem vysoké trvanlivosti dřeva. Bylo postaveno v oblasti plné bažin, lagun a ostrůvků. Toto nestabilní podloží muselo být zpevněno miliony dřevěných pilířů. A stojí na nich (déle než 1000 let) až dodnes… I když je průměrná životnost dřevostavby řádově nižší, přesto kvalitně postavená dřevostavba díky dobré péči a údržbě vydrží dlouho. Proto dřevostavby doporučujeme.

TVRZENÍ: DŘEVO NENÍ PEVNÉ,  A PROTO SE NEHODÍ NA VĚTŠÍ (ČI VYŠŠÍ) STAVBY
Dřevo je lehké a zároveň velmi pevné. Proto je v dnešní době opět oblíbeným stavebním materiálem používaným při stavbách rozsáhlých komplexů, mostů, průmyslových staveb, vzdělávacích zařízení, apod. Jako příklad můžeme uvést třeba dřevostavbu Akademie pro mezinárodní spolupráci (školicí středisko), která sídlí v německém městě Bonn. Během poslední dekády se po celém světě postavila ze dřeva dokonce řada výškových budov. Aktuálně je nejvyšší budovou ze dřeva na světě 25podlažní rezidenční dům ve městě Milwaukee v USA. Ta v roce 2022 odsunula na druhé místo známý norský Mjøstårnet, který držel prvenství předchozí 3 roky. Ve Velké Británii už se staví první fotbalový stadion ze dřeva. A jen pro zajímavost: Už v roce 2030 se má začít používat nový Terminál A v Curychu, který bude postaven převážně ze dřeva. (Video o tomto unikátním projektu zde.) V České republice jsme v tomto ohledu dost pozadu. Řečeno hezky česky, „držíme se při zemi“. Bylo sice postaveno několik souborů 3patrových bytových domů (montovaných dřevostaveb), namátkou v Chýni u Prahy nebo v Brně-Heršpicích, ale na českém stavebním trhu je to stále pouze okrajová záležitost. Uvidíme, co bude dál. Zdá se však, že se „blýská na lepší časy.“ Například, developer SKANSKA plánuje postavit v Praze doposud největší bytový dům ze dřeva v České republice. Projekt má název Radlický dřevákDřevostavby tedy doporučujeme i pro toto využití. (Zásadní v této věci samozřejmě je, co umožní zákon, jmenovitě požární předpisy, které žel nezohledňují nejnovější technologie a postupy. Tyto požární předpisy stanovují v ČR maximální požární výšku dřevostavby 12 metrů. To by se ale brzy mělo změnit…)

TVRZENÍ: DŘEVO NENÍ MOŽNÉ POUŽÍT VE VLHKÉM PROSTŘEDÍ
Dřevo se jako stavební materiál do vlhkého prostředí používá často, např. do saun a koupelen. (Mimochodem, už jste někdy viděli saunu z cihel?) Dokáže totiž dobře regulovat vlhkost. Důležité je, aby se navlhlé dřevo nechalo opět dobře vysušit.

TVRZENÍ: POUŽITÍ DŘEVA JAKO STAVEBNÍHO MATERIÁLU SE HODÍ JEN K VENKOVSKÝM STAVBÁM
Naopak, dřevo je používáno v nové, moderní architektuře a umožňuje budovat lehké konstrukce plné fantazie. Navíc, v již hotové dřevostavbě je možné i po letech, v důsledku změny okolností, dělat stavební úpravy a rekonstrukce. Je to jednodušší než u zděného domu. Proto dřevostavby doporučujeme.

TVRZENÍ: DŘEVO NENÍ DOBRÝ IZOLANT
Dřevo je tvořeno rozsáhlým systémem jemných buněčných dutin, pórů a trubiček. Díky této struktuře dřevo výborně izoluje a do určité míry v sobě dokáže i ukládat teplo. Jen to trochu déle trvá. Dřevostavby zajišťují svému majiteli skvělý tepelný komfort. Velmi rychle se vytopí a teplo také udrží. Ve srovnání se zděnými domy mají i nízkoenergetické dřevostavby o dost užší nosné stěny.

TVRZENÍ: DŘEVO MOHOU NAPADNOUT ŠKŮDCI
Existuje několik  možností jak ošetřit dřevo proti napadení. Dřevo lze ochránit jeho vysušením pod úroveň vlhkosti 18 %, kdy se eliminuje působení škůdců. Obecně totiž platí, že „kde není voda, není ani život“. Dřevo určené do exteriéru je také možné ošetřit chemickou cestou. Proto dřevostavby z vysušeného, či speciálně ošetřeného dřeva tomuto riziku nepodléhají.

TVRZENÍ: DŘEVO JE NEPERSPEKTIVNÍ MATERIÁL, DŘEVA UBÝVÁ
Člověk nemusí být zrovna ekologický aktivista, aby nevěděl, že již dlouhou dobu dochází k drancování deštných pralesů. Nicméně, tady u nás v České republice lesní hospodářství pracuje na principu postupného dorůstání. To znamená, že se nikdy nevytěží víc dřeva, než ho doroste. Materiál na výstavbu jedné dřevostavby doroste v českých lesích za méně než 3 minuty! (Zdroj: www.lesycr.cz) Je to jediný 100 % obnovitelný stavební materiál. A na rozdíl od kvalitního písku či stavebního kamene (zatím) nehrozí, že bychom neměli kde brát. Můžeme se tedy spolehnout, že pro dřevostavby bude stále dostatek kvalitního materiálu, který při rozumném hospodaření nebude nikde chybět.

TVRZENÍ: DŘEVO JE DRAHÉ
Vezmeme-li v úvahu vlastnosti dřeva, je jeho cena v porovnání s jinými stavebními materiály bezkonkurenční. Dřevo se lehce zpracovává a při jeho získání a zpracování se spotřebuje mnohem méně energie než u ostatních surovin. Při práci se dřevem se také vyprodukuje mnohem méně odpadu než u zděných staveb. Proto je dřevo stavebním materiálem budoucnosti.

TOPlist